24 Mayıs Dünya Şizofreni Günü
24 Mayıs Dünya Şizofreni Günü

24 Mayıs Dünya Şizofreni Günü

Herkese merhaba,

24 Mayıs Dünya #Şizofreni Günü dolayısıyla bir konuya dikkat çekmek istiyorum. Psikiyatri hekimi olarak en çok zorlandığım konuların başında #damgalanma gelmekte. Ne yazık ki toplumun hemen hemen her kesiminde psikiyatri hastaları damgalanmakta. Öyle ki bu damgalanma en yakınları olan ailelerinden de gelmekte. Hatta psikiyatri hastaları kendi kendilerini de damgalayabilmekte. Şizofreni ve şizofreni hastaları de damgalanmaya en çok maruz kalan kesimlerin başında geliyor. Günlük pratiğimde de, yıllardır şizofreni tedavisi gören fakat ne kendisinin ne de ailesinin hastalığının adını bilmediği çok hasta ve aileyle karşılaştım.

Peki damgalanmanın ne gibi olumsuz sonuçları var?

Kanser tedavisinden erken tanıdan ve tedaviye ne kadar erken başlanması gerektiğini hepimiz biliyoruz. Aynı durum başta şizofreni olmak üzere diğer psikiyatrik hastalıklar için de geçerli. Tedavisiz kalınan süre uzadıkça, yeterli tedaviye erişilmedikçe hastalığa bağlı yıkımlar artmakta, tedaviye direnç gelişme riski artmakta ve tekrar hastalanma olasılığı artmakta. Toplumdaki damgalanma sonucunda hastaların ve ailelerinin psikiyatrik tedaviye başvurma olasılığı düşmekte. Damgalanma ile ilgili ülkemizde ve dünyada birçok çalışma yapılmıştır. Size benim de yazarlarından birisi olduğum makalenin sonuçları ile ilgili kısa bir bilgi vermek istiyorum. Çalışma hakkındaki detaylara buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Çalışmamız Manisa Celal Bayar Üniversitesi Hastanesinde çalışan asistan hekimlerin şizofreni ile ilgili tutumlarını ölçmek için yapıldı. Çalışmaya 168 asistan hekim katılmıştı. Çalışmamızın sonuçlarına göre asistan hekimlerin şizofreniye yönelik tutumları (hastalığı tanıma, tedavisi, sosyal ilişki, hastalığın oluşum sebepleri gibi) daha önceki yapılan çalışmalara kıyasla oldukça olumluydu. Dikkati çeken bir diğer nokta yakın arkadaşında psikiyatrik hastalık tanısı olması asistan hekimlerin tutumlarını olumlu yönde değiştirmekteydi (özellikle sosyal ilişki ile ilgili olan maddeleri).

Yazımı bitirirken saygıdeğer hocam Doçent Dr. Haldun Soygür’ün Şizofreni Federasyonu’nun sitesine yazdığı bir yazıyı paylaşmak istiyorum. Buraya tıklayarak yazıyı okuyabilirsiniz.

Tüm şizofreni tanılı hastaların 24 Mayıs Dünya Şizofreni Günü’nü kutluyorum. Ayrıca herkesin Ramazan Bayramını kutlarım.

Saygılarımla,

Uzm. Dr. Fikret Poyraz Çökmüş

Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *