Küçük Adımlar, Büyük Sayılar
Küçük Adımlar, Büyük Sayılar

Küçük Adımlar, Büyük Sayılar

Çok hızlı değişen ve gelişen bir dünyadayız. Bir bilgi, bir nesne bazen biz kullanana kadar eskiyi güncelliğini yitirebiliyor. Fakat bazen alışkanlıklarımızı değiştirmekte o kadar hızlı olamıyoruz. Diyet yapmak, kitap okumak, erken kalkmak ve daha bir çok şey… Alışkanlıklar kolay kırılmıyor.

Bu yüzden de diyetlerin çoğu pazartesi başlayıp salı günleri bitiyor. Sigara bırakıldığında üç gün sonra tekrar başlanıyor. Kitap okuma yürüme gibi alışkanlıklar ‘daha önemli ve öncelikli’ işler nedeniyle ertelenir.

Fakat büyük değişimlerin temelini küçük adımlar oluşturur. Örneğin günde 1 sigara az içmeye başlayan biri ayda 1.5, yılda 18 paket daha az sigara içer. Çaya koyduğu 2 küp şekeri azaltan biri (12 kal*2*365) yılda yaklaşık bir kilo verir ya da almaktan kurtulur. Günde 15 sayfa kitap okuyan biri iki haftada bir kitabı bitirir, ortalama yılda 24 kitap okur. Bunun gibi küçük ama ısrarlı adımlar hayatınızda çok şeyi değiştirir.

İstatistikte buna “Büyük Sayılar Yasası” denir. Yani ardışık olayları yeterince tekrarlarsanız beklenen değerine ulaşır. Örneğin bir zarı sürekli atmaya devam ederseniz, elde edeceğiniz sayıların ortalaması 3.5 tur, ve siz denedikçe sonuç daha kararlı olarak bu değere yakınsar.

Bunun daha güzel örneklerinden biri de 100. yılını kutladığımız Sakarya Meydan Muharebesidir. Küçük küçük, az çok denmeden yapılan tüm hazırlıklar bize dünyanın en uzun meydan muharebesini kazandırmıştır. Yalnız Sakaryada değil, tüm Milli Mücadele boyunca sabırla emek emek hazırlıklar yapılmış ve sonuç elde edene kadar ısrarla mücadele edilmiştir.

Taşı delen suyun gücü değil, damlaların sürekliliğidir

Heraklitos

30 Ağustos, 9 Eylül ve Sakarya Meydan Savaşı’nın yıldönümleri hepimize ilhamla kutlu olsun…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *