Kumar Bağımlılığı
Kumar Bağımlılığı

Kumar Bağımlılığı

Kumar Bağımlılığı Nedir?

Kumar oynamak bazı insanlar için ciddi bir problem haline gelebilmektedir. Kompulsif ve alışkanlık haline gelmiş kumar oynama bir insanın hayatını mahvedebilir. Kişiler arası problemler ve parasal zorluklar nedeniyle acı çekerler.Bazen de bir insanın hayatına mal olabilmektedir.

Tanım

Kompulsif yada patolojik kumar olarak adlandırılan durumda oynayan kişi kumar oynamaya karşı var olan dürtüleri engelleyemez. Bu durum ciddi kişisel ve sosyal problemlere yol açar. Kumar oynama isteği o kadar çok artar ki kişi kendini rahatlatmak için daha çok kumar oynar.

Problemli kumar oynama ile kumar oynama arasında ciddi bir fark vardır. Problemli kumar oynamanın kritik belirtisi farkındalık durumundan inkar mekanizması ile saklanmış olmasıdır. Birçok kumar oynayan insan bir problemi olduğunun farkında değildir. Bir probleminizin olduğunu kabul etmek iyileşmenin ilk adımıdır. Malesef kişi bu gerçekle dibe vurduğu zaman yüzleşmektedir.

Kumar Bağımlılığı Belirtileri Nelerdir?

Patolojik kumar oynama aşağıdaki bazı semptomlarla kendini göstermektedir.
-Kumar oynamak hakkında aşırı düşünme
-Heyecanı hissetmek için daha fazla parayla kumar oynama isteği
-Kumar oynamayı bırakmak için yapılan girişimlerin başarısızlıkla sonuçlanması
-Bırakmaya çalıştığında huzursuz hissetme
-Problemlerden yada endişe, üzüntüden kaçmak için kumar oynamak
-daha önceki kayıpları telafi etmek için daha yüksek miktarlarla kumar oynamak
-Kumar oynamak için önemli miktar bir para ve zamanı kumara yatırma
-Kumarda para kazanmak için suç işleme
-Kumar yüzünden ilişkilerin , eğitimin, kariyerin, işin olumsuz yönde etkilenmesi
-Kumar için borç almak

Kumar Bağımlılığı Neden Olur?

Patolojik kumar oynama erkeklerde genellikle yetişkinliğin erken dönemlerinde ,kadınlarda ise 20 ile 40 yaşları arasında başlamaktadır.

Patolojik kumar tıpkı alkolizm ve madde bağımlılığı gibi bir beyin hastalığı olarak görülmektedir. Bu bozukluklar yemek yeme ve seks davranış bozuklukları ile benzer bir sürece sahiptir .Beynin bu problemlerle ilgili kısmı haz yada dopamin ödül yolağı olarak bilinir.

Kumar Bağımlılığı Tanısı Nasıl Konur?

Aşk ve seks bağımlılığında olduğu gibi, ana tanı olarak henüz tanı kriterleri sistemine girmemiştir.

Kumar Bağımlılığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kompulsif kumar oynama tedavi edilebilir. Tedavi problemin tanınmasıyla başlamaktadır. Tedavi seçenekleri bireysel ve grup psikoterapilerini içermektedir.(adsız kumar oynayanlar gibi) Muhtemelen en etkili tedavi yöntemi budur.12 adımdan oluşan adsız alkolikler gibi bir programdan oluşmaktadır.

Son zamanlarda,antideprasan, duygudurum dengeleyiciler, opioid antagonistlerin psikoterapi ile kombinasyonunun faydalı olduğu gösterilmiştir.

Patolojik kumar oynama alkol ve madde bağımlılığı gibi tedavisiz daha da kötüye gider.Tedavi ile birçok insan hayatı üzerindeki kontrolü yeniden kazanırlar.

Kumar Bağımlılığı Hastalığı Nasıl İlerler?

Kumar problemi olan insanların genellikle alkol,madde ,depresyon ve anksiyete problemleri de vardır. Patolojik kumar oynayan insanların birçoğu intiharı düşünür ve bazıları da teşebbüste bulunur.

Patolojik kumar oynamayı önlemek her zaman mümkün olmayan bir durumdur. Kumara maruz kalma patolojik kumar gelişimi için risktir.Riskli insanlar için maruziyeti kısıtlamak gereklidir. Toplumsal maruziyet piyango, elektronik ve internet ortamında kumar oynama ve gazinolar nedeniyle artmaktadır. Patolojik kumar oynamanın belirtilerini erkenden farkedip müdahale etmek durumun daha kötüye gitmesini engellemektedir.