Aşk ve Seks Bağımlılığı
Aşk ve Seks Bağımlılığı

Aşk ve Seks Bağımlılığı

Aşk ve Seks Bağımlılığı Nedir?

Aşk ve seks tıpkı madde bağımlılığı gibi yıkıcı sonuçlar ortaya çıkarabilir. Aşk bağımlılığı hayat boyunca sonunda hayal kırıklığı yaratan umutlar ve korkularla devam eder. Bağımlılık yapan seksüel davranışlar diğer kompulsif davranışlar gibidir. Normal giden hayatta yıkıcı bir etkiye sebep olur. Seks bağımlılığında kişinin motivasyonu davranışın kendisinden daha ön plandadır. Seks bağımlıları seksüel duygu ve eylemlerini kontrol etme yada erteleme yeteneğine sahip değildirler. Uyarılma ihtiyacı yerine genellikle cinsel ilişki gereksinimini koyarlar. Genellikle heyecan arayışı aile ,kariyer hatta sağlık ve güvenlikten daha önemli olmaya başlar.

Bir seks bağımlısı belli bir rutin veya ritüeli takip ederek arzularına ulaşmayı amaçlar fakat daha sonra inkar , utanma, hayal kırıklığı ve kafa karışıklığı ile kendini ortada kalır.

Aşk ve Seks Bağımlılığı Belirtileri Nelerdir?

Aşk Bağımlılığı için aşk;
-tüketici ve obsesiftir
-kısıtlayıcı ve engelleyicidir
-risk ve değişiklikten kaçınır
-cinsel ilişkiden yoksundur
-manüplatiftir
-bağımlı ve parasitiktir
-sevilen kişinin sadakatıni ister

Seks Bağımlılığı genellikle kendini aşağıdaki aşamalarla gösterir.
-Zihnen meşguliyet:Seksüel dürtüleri davranışa dökebilecek seksüel durumlar ve olasılıklarla ilgili fantaziler
-Ritüel davranışlar:Tercih edilen seksüel davranış yada durumların tekrarlayıcı bir hal alması
-Umutsuzluk: Davranışını kontrol edemediği için suçlu veya utanmış hissetme
-Madde bağımlılığı ve yeme bozukluğu gibi diğer davranışsal problemler

Aşk ve Seks Bağımlılığı Neden Olur?

Aşk bağımlılığında kişilerin gelişimi yaşamın erken dönemlerinde engellenmiştir. Benzer olarak birçok seks bağımlılarının öyküsünde çocukluk dönemine ait zarar verici ihmal veya kötüye kullanma mevcuttur. Ailelerinde de genellikle seks bağımlısı bireyler bulunmaktadır.

Ayrıca stres, bağımlının fantazi ve geri çekilme ihtiyacını besleyerek kompulsif seksüel davranışı ortaya çıkartabilir.

Aşık olununca beyinde feniletilamin denen kimyasal maddenin miktarı artmaktadır. Aşk ve seks bağımlıları feniletilamin ve stresle ilişkili nörotransmitterler sayesinde fiziksel ve psikolojik olarak uyarılmış hale geçirilebilirler.

Aşk ve Seks Bağımlılığı Tanısı Nasıl Konur?

Henüz psikiyatrinin sistematik tanı sistemi olan DSM ye girmemiştir. Daha çok belirti bazlı ve kişinin işlevselliği üzerinden tanı konur.

Aşk ve Seks Bağımlılığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Seksüel bağımlılık ve kompulsiyonların üzerinden gelmek için atılacak ilk adım bu alanda kontrolün kaybedildiğinin farkında olunması ile başlamaktadır. Duygusal, fiziksel ve parasal açıdan ortaya çıkan problemleri dikkatlice ele almak gereklidir.

Eğer ilişki bağımlılığı yaşıyorsanız profesyonel bir destek almalısınız. Tedavi şunları içermelidir.
-Yoksunluk konusunda hemfikir olma
-İlişkileri yeniden inşa etme
-Stresi yönetme
-Kendine yardım edebilme becerilerini kazanma

Aşk ve Seks Bağımlılığı Hastalığı Nasıl İlerler?

Tabiki terapötik süreci devam ettirmek için öncelikle uygun bir ortamın oluşturulması gereklidir. Kişi , kendininin yargılanmadan,empati ve saygı duyularak dinlenebileceğini bilmeli kendini korkusuzca ifade edebilmelidir. Danışman başlangıç değerlendirmesini yapmalı, problemi tanımlamalı ve tedavi programını belirlemelidir. Program başladıktan sonra tedaviyi engelleyen problemler ortaya çıkarsa not edilmelidir.Sonrasında danışman ve danışan arasında terapötik bağ kurulmalı ve tedavi sürecine devam edilmelidir.