Bisikletin Yaşı Olmaz
Bisikletin Yaşı Olmaz

Bisikletin Yaşı Olmaz

Bisikletler yaklaşık iki yüzyıldır hayatımızdalar. Farklı görüşler olsa da ilk 1800 yılların başlarında bulunmuş, çok farklı boyut ve şekil değiştirse de o günden beri hayatlarımızda hep olmuştur.

Son dönemde üretiminde ve yedek parça tedariğinde zorluklar yaşandığı söylense de (Financial Times), Pandemi ile beraber yaygınlaşması hız kazandı. Fiziksel sağlığa iyi gelen bisiklet, yaşattığı özgürlük ve özerklik hissi ile de ruhsal olarak da sağlığımıza iyi geliyor.

Dayanıklılığımızı artıran ve zihinsel olarak günlük hayatın stresinden uzaklaştıran bisikletler, ruhsal açıdan iyi hissettiriyor. Güç, dayanıklılık ve dengenin eş zamanlı olarak kullanılması, sinir ağlarının gelişmesini, çok yönlülüğü ve koordinasyonu güçlendiriyor.

Geçtiğimiz yıllarda Oxford da yapılan bir çalışma , iki hafta düzenli bisiklet binmenin 50 yaş üstü bireylerde zihinsel işlevlerde anlamlı düzelmenin olduğunu göstermiştir. Daha çok çocukken bindiğimiz ve kullandığımız bisikletler, kelimenin tam anlamıyla “Bisikletin Yaşı Olmaz” demiştir. Alınacak tedbirler ve güvenli güzergahlarda kullanma sayesinde yaralanmadan, zarar görmeden sağlığımız için bisiklet binmek mimkündür.

Bu sayede Dünya Bisiklet Günü’nüzü kutluyor, sağlıklı bir Haziran ve yaz diliyorum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *