24 Kasım Öğretmenler Günü
24 Kasım Öğretmenler Günü

24 Kasım Öğretmenler Günü

Bugün 24 Kasım, günlerden “Öğretmenler Günü”. Önce bireye, sonra topluma ve en nihayetinde insanlığa yön veren tüm öğretmenlerimizin “Öğretmenler Günü” kutlu olsun. Ayrıca sayesinde öğretmen camiasına katıldığım ve ilk öğretmenler günümde ilk sınavımı yapma (aslında ne kadar öğrettiğime dair ilk sınavımı olma) şansını da bana verdiği için İstanbul Gelişim Üniversitesi’ne teşekkür ederim 🙂

Öğretmenler Gününü aslında 1981 yılından beri kutluyoruz. Askeri yönetim, Atatürk’ün Millet Mektepleri‘nin Başöğretmenliği’ni kabul ettiği gün olan 24 Kasım’ı Öğretmenler Günü ilan etmiştir. 1 Kasım 1928’de Latin harfleri kabul edilmiştir. Millet Mektepleri kurulmuş ve 16-30 yaş arası tüm bireyler 4 ay süreyle zorunlu eğitime tabi olmuştur. Büyük Buhran’ın zorlu şartlarında eğitim sürdürülmeye, alfabe öğretilmeye çalışılmış; milletimiz bilgi ve teknolojiye bir adım daha yaklaştırılmıştır. İşte Atatürk’ün bu mekteplerin Başöğretmeni olduğu gün, bugündür.

Farklı ülkeler farklı zamanlarda Öğretmenler gününü kutlarlar. Örneğin Peru 1953’ten beri kutlar. Biz de ilk kutlayan ülkelerdeniz. UNESCO, 1994’te 5 Ekim’i Öğretmenler Günü olarak kutlanmak üzere ilan etmiştir.

Ülkelerin geleceği, eğitime ve öğretmene verdikleri öneme göre şekillenir. Aileye, ailenin eğitimine, eğitime ve öğretmene verilen değer, uzun dönemde sonuç verir. Belki de hatayı orda yapıyoruz. Kısa vadeli ve hızlı sonuçlar için, eğitimi ve öğretmeni feda ediyoruz. Yapılması gerekenleri erteliyor, erteliyor erteliyoruz. Yüzyıl önce yapabildiğimiz uzun vadeli ‘yatırım’ları ve değişimleri, bugün yapamıyoruz.

Yeniden sağlam adımlar atmayı öğrendiğimiz, eğitime öğretime ve öğretmene değer verdiğimiz günler dileklerimle.